Direct naar inhoud

“Dan koopt u toch water bij de supermarkt?”

Geplaatst in thema
Bestaanszekerheid
Gepubliceerd op:

Kinderen mogen niet meer worden afgesloten van drinkwater. Directeur en mede-initiatiefnemer Jelle Klaas van advocatenkantoor PILP werkte samen met anderen tien jaar toe naar dat rechtelijke besluit. “Kinderen raakten tussen wal en schip. Dat kan nu niet meer.”

Geen flesje babyvoeding

“De moeder die ik bijstond als sociaal advocaat had een baby en zat al diep in de problemen toen ook nog haar water werd afgesloten. Ze kon zelfs geen flesje babyvoeding meer klaarmaken, vertelde ze in de rechtbank. “Dan koopt u toch water bij de supermarkt?” vroeg de rechter. Dat vond ik zó heftig. Het enorme verschil tussen de totale paniek van mijn cliënt en het denkbeeld van de rechter, die zich er gewoon geen voorstelling van kon maken om geen geld te hebben.”

“Dat soort zaken inspireerden ons om PILP op te richten: een advocatenkantoor dat gemeenschappen, bewegingen en activisten steunt in hun strijd voor verandering. Want je kunt als advocaat wel telkens die ene persoon of die ene situatie voor de rechter brengen, het is veel efficiënter om een zaak te starten die effect heeft op een grote groep: een zaak in het ‘algemeen belang’.”

Kind van de rekening

“De drinkwaterzaak is daar een goed voorbeeld van. Niemand wil dat kinderen in Nederland zonder water zitten. Toch stond in het systeem een deurtje open waardoor het kon: kinderen van ouders die hun waterrekening niet betaalden, werden ‘het kind van de rekening’. Terwijl deze gezinnen vaak al heel kwetsbaar zijn. Samen met andere experts, zoals Defence for Children, sloegen we de handen ineen om daar verandering in te brengen.”

“Het kost ontzettend veel tijd om zo’n zaak voor te bereiden. Je wilt dat het gaat om de kernvraag: mág dit in Nederland? Daarom moet je over alle andere vragen de feiten op een rij hebben. Hebben kinderen recht op water? Waarom zitten deze kinderen zonder? Steun van Adessium zorgt dat wij die stevige basis kunnen leggen, zodat er uiteindelijk ook een stevige uitspraak komt, zoals in deze zaak: kinderen móeten toegang hebben tot water.”

Zorgelijke politieke geluiden

“2024 was het jaar waarin er in de politiek geluiden opgaan om het nog lastiger te maken voor belangenorganisaties om naar de rechter te stappen – of zelfs om het helemaal onmogelijk te maken. We hebben grote zorgen bij de ontwikkeling. Want juist op deze manier kunnen we, samen met belangenorganisaties, opkomen voor kwetsbare mensen die zelf de gang naar de rechter niet gemakkelijk vinden, zoals kinderen. Dat maakt de steun van Adessium in de toekomst alleen maar belangrijker.”

Op de foto boven: Mariska (37), slachtoffer van de toeslagenaffaire, had zoveel schulden dat het water werd afgesloten. Foto: Rob Oostwegel.